Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


windows_ico

Anasayfa / Kaynaklar

Windows ICO

Bu dosya biçimi Windows işletim sistemlerinde uygulamaları ve dosya türlerini temsil eden sembolik simge resimlerinin biçimidir. Windows için geliştirilen uygulamaya temsil edici bir simge resmi eklemek istiyorsan, o resim ICO biçiminde olmalıdır.

Yalnız Windows ICO eski ve yeni tür olarak vardır. Windows 95, 98, Me, NT 4 ve Windows 2000 eski tür ICO kullanır ve Windows XP ve üzeri yeni tür ICO kullanır.

Eski tür ICO simgesi BMP (Windows Bitmap) biçiminde ve 8 Bit (256 renkten oluşabilen) resimlerden derlenir. Yeni tür ICO simgesi PNG biçiminde ve 32 Bit (16.777.216 renkten oluşabilen) resimlerden derlenir.

Peki ICO resmi nasıl hazırlanır?

Windows için ICO oluşturmak için özel uygulamalar var. Bunların birçoğu ücretli, fakat internetten ücretsiz olanlarıda bulunabilir.

Eski türden ICO oluşturmak istiyorsan 48×48, 32×32 ve 16×16 piksel boyutlarında BMP resimler lazımdır. Yeni türden ICO oluşturmak istiyorsan 256×256, 128×128, 64×64, 48×48, 32×32 ve 16×16 piksel boyutlarında PNG resimler lazımdır.

Eğer hazır kaynaklardan resim kullanmayı düşünüyorsan, özellikle İnternet'ten (Mesela Google Resim Arama veya herhangi bir siteden), resimlerin lisanslarına ve kullanım koşullarına mutlaka dikkat et. Lütfen telif hakkına saygı göster ve dikkat et. Kendine ait olmayan resimlerden veya telif hakkına sahip olmadığın resimlerden veya sahibinden izin almadığın resimlerden simge oluşturma. Yasal olarak suçtur.

İzinsiz, lisansız kullanılan resimlerden doğabilecek ücretler binlerce doları aşabilir. Küçük deme, büyük sorunlara sebep olabilir. EN İYİSİ resimleri kendin hazırlamak veya hazırlatmak veya lisanslı resimlerden satın almaktır.

Basit Simge Çevirici

Basit Simge Çevrici uygulamasıyla PNG kaynaklı resimlerden ICO oluşturmak çok kolay. Kaynak resim 1024×1024 piksel olmalıdır.

Basit Editörünün Araçlar menüsünden bu uygulamayı çalıştırabilirsin.

Greenfish Icon Editor

Greenfish Icon Editor uygulaması sayesinde çok güzel ICO'lar oluşturabilirsin. Uygulamanın kendi kullanma klavuzu mevcut ve Paint gibi çok kolay bir kullanıma sahiptir. Uygulama açık kaynaklıdır ve ücretsizdir. Uygulamanın dil (Language) ayarında “Türkçe” seçeneği vardır.

ArtIcons

ArtIcons uygulaması sayesinde çok güzel ICO'lar oluşturabilirsin. Uygulamanın kendi kullanma klavuzu mevcut ve Paint gibi çok kolay bir kullanıma sahiptir. Uygulama kapalı kaynaklıdır ve ücretlidir. Uygulamanın dil (Language) ayarında “Türkçe” seçeneği vardır.

Adobe PhotoShop

Buradaki eklentiyi PhotoShop'a kurararak, ICO dosyaları oluşturabilirsin.

GIMP

GIMP ile hem resim, hemde ICO dosyaları tasarlayabilirsin. Üstelik GIMP hem açık kaynaklıdır, hemde ücretsizdır. Windows, Linux ve Mac için mevcuttur.

İnternet hizmetlerinden yararlanabilirsin

Bu aşağıda saydığım internet hizmetleri ile 5M-Ware'in ve Basit projesinin hiçbir alakası yoktur ve söz konusu sitelerin içerikleriyle alakalı hiçbir telif hakkı veya başka bir yükümlülük yoktur. İçerikler sitelerin sağlayıcılarına aittir. Bu siteler ücretli veya ücretsiz olabilir. Lütfen telif hakkına dikkat et. Kendine ait olmayan resimlerden veya telif hakkına sahip olmadığın resimlerden veya sahibinden izin almadığın resimlerden simge oluşturma. Yasal olarak suçtur.

Siteler:

  • cloudconvert.com
  • anyconv.com
  • iconverticons.com
  • easyicon.net

Burada sunulan imkanlar dışında internet yoluyla başka yöntemlerde bulabilirsin.

Bu başlık henüz mevcut değil

Henüz mevcut olmayan bir başlığın linkiyle geldiniz. Bu sayfayı oluştur tuşuna tıklayarak sayfayı oluşturabilirsiniz.

windows_ico.txt · Son değiştirilme: 22.11.2020 18:28 Değiştiren: admin